سخنرانی داوکینز درباره بیخدایی مبارز

در این سخنرانی آتشین ریچارد داوکینز بیخدایان را تشویق می‌کند که نظر خود را نسبت به دین بی‌پرده ابراز کنند، و با تجاوزات دین به سیاست و دانش مقابله نمایند. این ویدیو ترجمه فارسی دارد.ریچارد داوکینز به عنوان یک زیست‌شناس فرگشتی (Evolutionary Biologist) فهم ما را نسبت خاستگاه ژنتیکی گونه‌مان گسترش داده است. او تبحر خاصی در ساده کردن مسائل پیچیده علمی برای فهم عموم دارد. «ژن خودخواه» نخستین کتاب این دانشمند است که برایش شهرت زیادی به ارمغان آورد. بعد از آن او «فنوتیپ گسترش‌یافته» را به رشته تحریر درآورد که به طور کلی حاوی این مطلب است که: انتخاب داروینی در سطح افراد عمل نمی‌کند، بلکه در سطح ژن‌ها و دی ان آ عمل می‌نماید. پیامد این نکته شگفت انگیز است: ما تنها به یک جهت فرگشته‌ایم – برای خدمت به ژن‌های سازنده‌مان.

مطلب مهم دیگری که داوکینز ارائه نموده مفهوم «مم» است. مم یا میم (Meme) به معنی واحدهای همانندساز فرهنگی است. در واقع هر ایده؛ واژه؛ یا مدی که از فرد به فرد (مغز به مغز) منتقل می‌شود یک مم است. مم درست همانند برابر زیستی خود بر اساس نوعی انتخاب طبیعی ادامه می‌یابد. به این معنی که مم موفق ممی است که بتواند خودش را از فردی به فرد دیگر و از نسلی به نسل دیگر منتقل سازد. به این مفهوم تمام زبان‌های بشری موجود و افسانه‌های باقی‌مانده از قدیم و ایده‌های موفق اعصار که کپی شده‌اند مم هستند. خود واژۀ مم که برای اولین بار داوکینز آن را در کتاب ژن خودخواه (۱۹۷۶) به کار برد یک مم گیرا و مسری بوده که از آن زمان تا کنون محبوبیت بسیار یافته و در کتاب‌ها و مراجع مختلف تکرار شده است.

داوکینز در چند سال اخیر در زمینه بیخدایی نیز مشهور گشته؛ و در کنار دنیل دنت، واژه «روشن» (Bright) را به عنوان برابری برای بیخدا (Atheist) پیشنهاد داده است. از این جهت که شاید روشن بار منفی واژه بیخدا را در اذهان نداشته باشد؛ و استفاده از آن برای بسیاری از ناباوران تسهیل شود. این سخنرانی (بالا) در تد ۲۰۰۲ (TED) نقطه عطفی در جنبش بیخدایی نو (New Atheism) بوده است. او همچنین در کتاب مشهور توهم خدا (گاد دلوژن) در سال ۲۰۰۶ به دفاع از بیخدایی و اصول علمی به جای خلقتگرایی (Creationism) و آفرینش هوشمند (Intelligent Design) پرداخته است.

منبع انگلیسی: TED (با اندکی تغییر) کاری از Dawkins Persian

Advertisements

دربارهٔ Dawkins Persian

ریچارد داوکینز

Posted on اوت 13, 2009, in ویدیویی/صوتی and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 11 دیدگاه.

 1. خیلی متاسف ام که رهبران دینی در هر مذهبی نتوانستند دین را جامع ،کامل ، مترقی و آنگونه که باید باشد به مردم انتقال دهند هر شخصی که در دین به درجه ای از معرفت و دانش رسید دین را آنگونه که خود خواست معرفی کرد خدا را نیز بر همان اساس به مردم القاء کرد که امروز داوکینز به این راحتی از فرضیه بیخدایی حمایت میکند هر چند در تمام صحبت هایش از فلسفه و حرافی بسیار استفاده کرد که چیزی را نتوانست ثابت کند جزء اینکه از بیجدایان خواست که حمایت مالی کنند و از این به بعد نترسید، احترام را کنار بگذارید و در مقابل خدا پرستان بایستید خوب راه جدیدی برای فروش کتاب اش پیدا کرده به این صورت پیش برویم منتظر جنگ جهانی سوم خواهیم بود یک طرف خدا پرستان و طرف دیگر بی خدایان

  آر داوکینز:
  ۱. احتمالا توجه دارید که هدف این سخنرانی اصلا اثبات بیخدایی نبود. این سخنرانی بیشتر برای افرادی بود که بیخدا هستند ولی هنوز بیم آن دارند که آنرا آزادانه اعلام کنند. اگر با مسائل اجتماعی روز آمریکا آشنایی داشته باشید منظور او را از کنار گذاشتن احترام و ترس بیجا از انتقاد باورهای دینی درمی‌یابید. هنوز حاکمیت کشور ما خیلی از آن فاصله دارد که متوجه اهمیت حقیقی این مسائل بشویم.
  ۲. اگر به تاریخ سخنرانی نیز دقت بفرمایید، این سخنرانی در سال ۲۰۰۲ فیلمبرداری شده است. در آن زمان داوکینز هنوز کتاب مشهور توهم خدا (۲۰۰۶) را ننوشته بود. تا به امروز نیز؛ از میان ۱۱ کتاب مشهور داوکینز تنها یکی مربوط به بیخدایی و دین است. ۱۰ کتاب دیگر کتاب‌های تاثیرگذار علمی هستند.
  ۳. جنگ جهانی میان خداباوران و بیخدایان رخ نخواهد داد. زیرا یک سوی این منازعه -یعنی بیخدایان، اعتقاد و تعصبی روی باور خود ندارند. به قول فیلسوف نامی بیخدا، برتراند راسل: «من حاضر نیستم برای عقایدم کشته شوم، ممکن است همه آنها اشتباه باشند.» علاوه بر آن بیخدایان جنگی با هیچکس ندارند و کتاب مقدسی هم ندارند که دستور به قتل مومنان داده باشد! برخلاف برخی مومنان که پیورزانه به برخی کتاب‌های منقضی باور راسخ دارند؛ و حتی حاضرند به خاطر دستورات دینی که معتقدند از جانب خداست، انسان‌های کافر و یا منتقد و مخالف دین و خدای خود را بکشند.
  ۴. پیشنهاد می شود گشت بیشتری در همین سایت بزنید تا بیشتر با نظرات داوکینز آشنا گردید. آنطور که فکر می‌کنید نیست. کسی نمی‌خواهد کسی را به زور بیدین کند. یا جلوی دینداری کسی را بگیرد! متاسفانه در جوامع دین-محور اینطور در اذهان جا افتاده که انتقاد از دین جرم است. ما با این مخالفیم. هیچ چیز مقدسی در دین وجود ندارد که نتواند زیر تیغ خردگرایی نقد شود. مردم آزادند که بدون ترس از کشته شدن، بیخدایی خود را اعلام نمایند و نظر خود را بگویند. همانطور که مومنان آزادند تا از بیخدایی انتقاد کنند. چیز پیچیده ای نیست.

 2. Thank you so much for creating this splendid site

 3. کاش یه جایی می ذاشتی بتونیم دانلودش کنیم

  آرداوکینز:
  از یوتیوب هم می‌توان دانلود کرد. کافیست افزونه دانلود از یوتیوب را نصب کنید: Easy YouTube Video Downloader

 4. از يوتيوب هم ميتوان دانلود كرد ولي نه در ايران!

 5. جواب شما به siamak بسیار جالب مخصوصا شماره 2 و شماره 3 بود. مودبانه بود و به گونه ای صحبت کردید که حمله شخصی در آن به چشم نمی خورد. 

 6. سلام.مطالب بسیار جالب و با ارزشی را در اختیار خوانندگان قرار داده اید.من در هلند زندگی می کنم و نمی دانم این بحثها تا چه مقدار به درون دانشگاهها و اقشار دیگر که مایل به شناخت بیشتر در مورد نقد علمی مذهب هستند راه پیدا می کند.متاسفانه در ایران، حاکمیت به اشکال مختلف راه را بر راهیابی چنین نظریاتی سد می کند و این امر تلاش بیشتر و پیگیری زیادی را در انتقال مقالات آقای داوکینز به درون محافل روشنفکری ایران می طلبد.من در فیس بوک سعی می کنم نظریات ایشان را انعکاس دهم.برای شما و آقای ریچارد داوکینز ارزوی تندرستی و پایندگی و موفقیت در تمامی مراحل را خواستارم.

 7. پیشنهاد می کنم به جای صفحه ی اول بنویسید «صفحه ی نخست» و ای بسا «رویه ی نخست»
  پاینده باشید

 8. عالیه، واقعا از دوستانی که برای ترجمه و تسهیل این موارد وقت می زارن تشکر می کنم، اجرشون با آقا ابا عبدالله !!!!
  واقعا داوکینز دوست داشتنیه، همزاد پنداری عجیبی باهاش دارم.

 9. سپاس فراوان از زحماتتان
  امیدوارم روزی برسد که از ترس جانم عقایدم را پنهان نکنم !
  لعنت به آفرینندگان کتب آسمانی .

 10. یک بنده ی خدا !!!

  این وبسایت به من خیلی حال داد

  دمتون گرم

 11. با تشکر فراوان از زحماتی که برای ترویج خرد گرایی در ایران می کشید از شما خواهشمندم تا فایل زیر نویس فارسی بی خدایی مبارز و ریشه ی همه ی شر را با ایمیل برایم بفرستید. من این دو ویدئو را با کیفیت بهتر از اینترنت دانلود کرده ام اما زیر نویس ندارند. می خواهم ویدئوها را روی سی دی رایت کنم و به دوستانم بدهم. می خواهم من هم در ترویج عقلانیت سهمی داشته باشم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: